Polis har under natten varit i Valsta med anledning av en skottlossning: - Det är ingen som har skadats, uppger Ola Österling vid Polisens ledningscentral.
Under natten var det stort pådrag i Valsta sedan en skottlossning anmälts. Under en dryg timmes tid mellan 1-2 var helikoptern uppe och hovrade i området.
Det var en person som hörde smällar i en trappuppgång som larmade polisen. Polispatrullen kunde konstatera att det fanns flera kulhål i en lägenhetsdörr. Ingen person har skadats i samband med skjutningen men en förundersökning om grovt vapenbrott är inlett samt framkallade av fara för annan. Det finns i nuläget ingen frihetsberövad.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.