Foto: Magnus Granhagen

Ladan förlänger med Skånela

Det står klart att Robert Ladan stannar i Skånela IF även kommande säsong: - Självklart är jag mycket nöjd med att ha Ladan på v6 nästa säsong också. Nu står vi oss mycket starka på den positionen, säger tränare Jimmy Karlsson i ett uttalande.

Skånela gör klart med viktige Robert Ladan på V6. Där blir han en av de mer rutinerade då klubben nu har Isak Wallin och Karl Dahlqvist på den kanten. Roberts ledaregenskaper är även viktiga för laget.

Den gångna säsongen svarade Ladan för omkring fem mål per match, han är en av Allsvenskans vassaste kontringsspelare enligt tränare Jimmy Karlsson.
– Även fast Ladan vart med ett par år nu har han fortfarande stor utvecklingspotential i läget och det ska vi fortsätta arbeta med tillsammans. Han vet vad det handlar om och vi känner varandra väl vid det här laget och jag vet oftast vad jag får av han. Han tar också mycket plats i verbala i laget vilket är mycket viktigt för mig, säger Jimmy Karlsson i en kommentar till klubbens hemsida.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.