En kvinna kördes på vid övergångsstället mellan stationen och Södergatan
Kvinna påkörd vid station
En kvinna kördes på vid övergångsstället mellan Märsta station och Södergatan vid 13-tiden: - Kvinnan kastades upp på motorhuven, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.
Klockan 13.15 larmades polis, brandkår och ambulans till Västra Bangatan där en kvinna körts på av en personbil vid övergångsstället mot Södergatan. Polisen uppger att kvinnan hamnat på motorhuven och inte under bilen. Ambulans vårdade en person när märsta.nu kom till platsen men det är okänt om kvinnan behöver uppsöka sjukhus. Polis kommer att utreda omständigheterna för olyckan.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.