En kvinna kördes på vid övergångsstället mellan stationen och Södergatan
Kvinna påkörd vid station
En kvinna kördes på vid övergångsstället mellan Märsta station och Södergatan vid 13-tiden: - Kvinnan kastades upp på motorhuven, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.
Klockan 13.15 larmades polis, brandkår och ambulans till Västra Bangatan där en kvinna körts på av en personbil vid övergångsstället mot Södergatan. Polisen uppger att kvinnan hamnat på motorhuven och inte under bilen. Ambulans vårdade en person när märsta.nu kom till platsen men det är okänt om kvinnan behöver uppsöka sjukhus. Polis kommer att utreda omständigheterna för olyckan.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.