Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Kvinna misstänks ha knivskurit man i ansiktet

En kvinna greps tidigt i morse misstänkt för grov misshandel.

Det var vid 4.20-tiden i morse som polis kallades till en bostad i Märsta där man fått uppgifter om att en man knivskadats. På plats anträffas mannen med skador i ansiktet. En kvinna på samma adress greps och misstänks för försök till mord alternativ grov misshandel enligt polisen. Kvinnan ska inte vara livshotande skadad.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.