En man misshandlade sin dåvarande flickvän i en lägenhet i Märsta med bland annat ett el-chockvapen.
Mannen och kvinnan bodde ihop i en lägenhet i Märsta då misshandeln inträffade i höstas. Enligt gärningsbeskrivningen har mannen örfilat kvinnan i ansiktet, han har slagit henne med med knytnäven i hakan, använt ett el-chock-vapen på hennes mage och dragit henne i håret. Utöver det hotade han henne med stryk vid ett tillfälle.
Grannen larmade polis efter att han hört skrik och gråt. När polisen anlände togs mannen på bar gärning då han höll en batong i ena handen och el-chockvapnet i den andra. Mannen hävdade att han agerade som han gjorde på grund av att han inte tagit sin medicin. Han har inget minne av att han slagit henne. Men rätten anser inte att han varit trovärdig och han döms till villkorlig dom med samhällstjänst i 100 timmar för misshandel, olaga hot och vapenbrott.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.