Kvinna lurad på bankkortet

En äldre kvinna som varit och handlat i Märsta under måndagskvällen lurades på sitt bankkort på vägen hem.

Det var vid 19-tiden som den äldre kvinnan hade handlat på en matbutik i Märsta. På väg hem stoppades hon av ett engelsktalande par som frågade efter vägen. Kvinnan fortsatte därefter promenaden hem. Men efter en stund upptäckte hon att hennes kort saknades och kontaktade polisen.

Towe Hägg, presstalesperson vid Polisens ledningscentral, säger till märsta.nu att det saknades en summa pengar på kontot. Polisen har upprättat en anmälan om bedrägeri. Kortet ska stå på två personer i 70-80-årsåldern.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.