Kvinna lurad på bankkortet

En äldre kvinna som varit och handlat i Märsta under måndagskvällen lurades på sitt bankkort på vägen hem.

Det var vid 19-tiden som den äldre kvinnan hade handlat på en matbutik i Märsta. På väg hem stoppades hon av ett engelsktalande par som frågade efter vägen. Kvinnan fortsatte därefter promenaden hem. Men efter en stund upptäckte hon att hennes kort saknades och kontaktade polisen.

Towe Hägg, presstalesperson vid Polisens ledningscentral, säger till märsta.nu att det saknades en summa pengar på kontot. Polisen har upprättat en anmälan om bedrägeri. Kortet ska stå på två personer i 70-80-årsåldern.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.