Kvinnan hamnade i dispyt med biljettkontrollanter och väktare på ArlandaFoto: Swedavia/Daniel Blohm/Arkiv

Kvinna döms för att ha attackerat biljettkontrollanter

En 31-årig kvinna från Uppsala döms för våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd sedan hon attackerat biljettkontrollanter på Arlanda i augusti.

Kvinnan sparkade två biljettkontrollanter på benen och rev en av dem på armen i samband med en biljettkontroll i augusti förra året. Väktare kallades in och i samband med det krängde hon och försvårade gripandet enligt tingsrätten. Kvinnan hävdar att hon inte hade uppsåt att skada och att det heter inte var nödvändigt med ett envarsgripande som väktarna avsåg göra. Hon döms nu till villkorlig dom och dagsböter på totalt 1500 kronor.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.