Ett elektroniklager i Rosersberg utsattes under natten för en så kallad smash and grab. I samband med kuppen så kastades fotanglar ut rapporterar Expressen.
Vid 1.30-tiden i natt forcerade ett okänt antal personer lagrets vägg därefter stal de elektronik och lämnade, i flykten skickades fotanglar ut skriver Expressen. Enligt Expressen var det tre mörka bilar som befann sig kring fastigheten och det var flera gärningsmän som forcerade fasadväggen. – Man har sett tre mörka bilar med personer som lastat över gods från lagret, säger Anders Mattsson, vakthavande befäl vid Stockholmspolisen till tidningen.
Flykten skedde sen i två av bilarna och fotanglarna kastades ut på vägar i anslutning till lokalen. Det finns ingen misstänkt och spaningar pågår efter gärningsmännen. Carina Skagerlind, presstalesperson vid Polisen, uppger för märsta.nu att man sökte med bland annat helikopter men det är i nuläget inga misstänkta vid 8-tiden på morgonen. Polisen fick även in samtal om fotanglarna men dessa ska vara upplockade.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.