Tre personer fördes till sjukhus efter olyckan på E4 södergående vid Rosersberg.
Ett flertal fordon krockade på E4S vid Rosersberg kring klockan 8 på torsdagsmorgonen. Bland annat var en lastbil inblandad i krocken och det uppstod kraftiga framkomlighetsproblem mellan Märsta-Stockholm i samband med olyckan. Polisen kommer att utreda hur olyckan gått till, fyra bilar fick bärgas från platsen och tre personer åkte ambulans till sjukhus.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.