Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Krock i Valstarondellen

Två personbilar krockade i Valstarondellen i centrala Märsta tidigt i morse.

Olyckan inträffade i rondellen på väg 263 vid 4.40-tiden i morse, en bil körde in i sidan på den andra, ambulans kallades till platsen men ingen var i behov av sjukvård. Vid 6.30-tiden var det uppklarat på olycksplatsen och bilarna bortbärgade.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.