Foto: Genrebild/märsta.nu

Kritik mot kommunledningens planer för Valsta bibliotek

Oppositionen hävdar att kommunledningen lägger ner Valsta bibliotek men det tillbakavisas: - Vi kommer att satsa på närvaro med läsfrämjande aktiviteter, säger Kultur- och fritidsnämndens ordförande Lars Björling (SfS).

Både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet skickade på torsdagen ut pressmeddelanden om att kommunledningen avser lägga ner Valsta bibliotek, i alla fall i form av bibliotek. Socialdemokraterna hävdar att verksamheten ska breddas med andra kulturaktiviteter från Museum & Art som idag håller till i gamla simhallen. Mediebeståndet ska tas bort, med andra ord böckerna enligt (S).
– Jag är arg. Det är klart att det ska finnas ett bibliotek i Valsta. Politik handlar om prioriteringar. Återigen visar kommunledningen hur de prioriterar. På bara ett par år har de lagt ned kommunens jobbcenter, den kommunala hemtjänsten, Konsthall Märsta och nu är det tydligen biblioteket i Valstas tur. Att Valstaborna blir utan ett komplett folkbibliotek kan bara ses som ännu ett svek mot invånarna, säger Marie Axelsson (S) oppositionsråd.

(S) har inget problem med breddad verksamhet men att ta bort grunden till det som är bibliotek, det vill säga böckerna, är man kritiska till och kallar det ”svek” mot de över 15 000 invånare som bor i Valsta.
– Vi vill rädda biblioteket, säger Rolando Rosales(S), 2:e vice ordförande i Kultur- och Fritidsnämnden

Nedläggningen tillbakavisas
Enligt ordförande Lasse Björling (SfS) och Karolina Holst (M), vice ordförande, är det inte fråga om nedläggning utan utveckling.
-Vår övertygelse är att Valstaborna efterfrågar en annan typ av verksamhet än ett traditionellt bibliotek. Med ett väl utvecklat samarbete med huvudbiblioteket i Märsta centrum kan Valstabornas biblioteksbehov mötas även framöver och resurserna i Valsta centrum utnyttjas på ett bättre sätt.

Flertal aktiviteter
Man kommer satsa på närvaro med läsfrämjande aktiviteter, sagostunder, språkcafé, författarkvällar, sociala aktiviteter, besök av Kulturskola, poesikvällar med mera. Man kommer också ge möjlighet till föreningarna att hålla möten. Även att reserverade böcker ska kunna hämtas ut.

(V): Biblioteksdöden till Valsta
Vänsterpartiet kallar beslutet för att ”Biblioteksdöden kommer till Valsta”:
– Att stänga bibliotek är ett sätt att beskära demokratin. Tillgång till språk och litteratur är grunden för personlig utveckling, för sociala kontakter och för möjligheten att vara demokratiskt delaktig i samhället. En av samhällets stora utmaningar framöver är den sjunkande läsförmågan. För de barn som inte går i förskolan är bibliotekets verksamhet avgörande för språkutvecklingen. Då är det helt galet att som högern gör här stänga bibliotek där det behövs som bäst. Alla människor ska ha tillgång till de rikedomar som ett bibliotek ger, oavsett hur tjock plånbok du har eller var du bor, uppger gruppledare Niklas Andersson i mail till märsta.nu

Liberalerna vill flagga för Grönland

Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Nyheter Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Nyheter Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Nyheter Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Nyheter Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Nyheter Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Nyheter Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Nyheter Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.