Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndenFoto: Sigtuna kommun
Krafttag mot bidragsfusk
Allt fler kommuner tar krafttag mot bidragsfusk, Sigtuna kommuns modell är på väg att gå på export till andra kommuner: - ll form av bidragsbrott ska förhindras och fusket måste stoppas, säger Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.
Kommunledningen kommer satsa två miljoner kronor för att stoppa fusk med bidrag, enligt Moderaterna är det många ansökningar som kommer in om ekonomiskt bistånd. Men inte alla har rätt till det. Sigtuna kommun kommer intensifiera arbetet mot bidragsfusk med inspiration från Södertälje där ett framgångsrikt arbete förekommit. Där har man identifierat fusk och i samarbete med polisen har man tagit tag i bidragsbrott.
Dessutom har man agerat mot kriminella element som skapar otrygghet och har som en del av sin kriminalitet som affärsidé att tjäna pengar svart samt lura till sig ekonomiskt bistånd. – All form av bidragsbrott ska förhindras och fusket måste stoppas. Genom denna satsning kan vi stärka vårt arbete för att förhindra att människor skor sig på andra, det vill säga skattebetalarnas, bekostnad, säger Mattias Askerson (M), ordförande utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.