Villpriserna i kommunen gick upp med hela sex procent under den senaste tremånadersperioden.
Nu lyfter det rejält på bostadsmarknaden när det gäller försäljning av villor, åtalet affärer var 50 stycken mellan december-februari vilket är nio fler än samma period ifjol, priset hade samtidigt gått upp med sex procent för perioden och snittpriset för en villa i kommunen är nu 4,8 miljoner kronor. När det gäller bostadsrätter är det en nedgång som noteras på en procent. 107 bostadsrätter såldes under perioden till snittpriset 1,8 miljoner kronor.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.