Kraftig ökning av resenärer hos Norwegian

Norwegian meddelar att antalet passagerare i september fortsatte att öka: - Det är glädjande att kunna rapportera en fortsatt ökning av antalet passagerare för femte månaden i rad, säger Geir Karlsen, vd för Norwegian.

Norwegian som dragit igång trafiken på Arlanda uppger att det går fortsatt uppåt i resenärstrafiken.
– I takt med att Skandinavien öppnats upp har efterfrågan på flyg ökat. Efterfrågan har ökat stadigt både för inrikesresor och till våra europeiska destinationer. Förtroendet för att resor nu kan genomföras som planerat innebär att kunderna också bokar resor längre fram, säger Geir Karlsen, vd för Norwegian.

Enligt flygbolaget bokas det nu inför den kommande vintersäsongen och inför nästa sommar. Bokningar till storstäder och sol- och baddestinationer ökar likväl. Nästan en miljon flög med Norwegian i september, en ökning med över 200 procent. Innan pandemin hade Norwegian en stor flotta på Arlanda.

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.