Kraftig minskning av inbrotten de åtta första månaderna
Efter att augusti summerats konstaterar Grannsamverkarna i Sigtuna kommun att det "bara" skett 44 inbrott i år, inklusive försöken.
Antalet inbrott är på väg att mer än halveras. I år har det skett 22 fullbordade inbrott efter de åtta första månaderna. Totalt hela förra året var antalet 62 stycken. Antalet fullbordade och försök 2018 var 114 stycken. I är det lika många försök som fullbordade, tillsammans 44 stycken.
2015 skedde hela 98 fullbordade inbrott i kommunen och 83 försök, totalt 181 stycken. 2011 var antalet 177 stycken, varav 96 fullbordade. David Lundqvist, ordförande för Grannsamverkarna i Sigtuna kommun vågar hoppas på en siffra klart under 100 bostadsinbrott då det endast återstår fyra månader kvar av året. I augusti skedde enfast två fullbordade inbrott och två försök, samma månad 2018 var antalet fem fullbordade och ett försök.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.