Fler får nu operationstid igen efter att Regionen skjutit upp planerade operationer.
Planerade operationer som inte var akuta sköts upp under våren och under senhösten för att stärka upp covidvården. Nu visar siffror från Newsworthy att 20 procent av alla patienter fick vänta längre än 90 dagar på operation i Region Stockholm, det är fler än vanligt men en positiv trend jämfört med perioden april-juni. Enligt vårdgarantin ska man inte behöva vänta mer än 90 dagar på den behandling eller operation som ordinerats av läkare.
Förra året i november var det tolv procent som fick vänta längre än 90 dagar på vård. Siffrorna för december har ännu inte sammanställts men sannolikheten är att väntetiden ökat då andra vågen av coronapandemin drog in över Stockholm.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.