Foto: Pressbild

Konstprojekt av onödig plast

För att uppmärksamma hur mycket onödig plast som några av Sigtunas hotell tar emot så har det skapats ett konstprojekt.

Hållbar Destination och Sigtuna Museum & Art samarbetar för att visa upp hur mycket onödig plast som kommer till hotellen i kommunen. ”Ett plastigt konstprojekt” invigs på lördag.
– Vi får in otroliga mängder oönskad plast i verksamheten varje dag. Det känns bra att vi kan göra det här samarbetet med Sigtuna Museum & Art, där plasten kan få nytt liv i form av ett konstprojekt, säger Sebastian Hällström, kock på Hotell Kristina och medverkande i projektet.

Mellan 8 juni-25 augusti kommer projektet att pågå. Konstnärerna Hanne Mago Wiklund och Marcelo Gustafsson leder projektet tillsammans med pedagoger från Sigtuna Museum och ungdomar från Sigtuna kommun. De kommer tillsammans att skapa ett konstverk som består av plast som samlats in och rensats ut av verksamheter under våren i år.

Syftet är att belysa problemet med onödig plast som kommer till verksamheterna i samband med bland annat leveranser. Man vill också illustrera hur mycket det är. Hållbar Destination har som mål att bli plastfria till 2020. Invigningen kommer att ske på Valsta simhall, &Konst.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening