På fredagen presenterade regeringen resultatet av Arlandautredningen: - Det är oerhört tillfredsställande att utredningen nu föreslår att en Arlandaförhandlare utses. Det är något jag och Sigtuna kommun de senaste fyra åren lagt mycket tid på att få till stånd, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna.
Under fyra månader har regeringens Arlandautredare Peter Norman utrett Arlandas förutsättningar och behov för att Arlanda ska utvecklas och säkra flygkapacitet i Stockholmsområdet. Utredningen föreslår en Arlandaförhandlare i syfte att vara en sammanhållande länk runt flygplatsen och samordna utveckling av näringsliv och bostäder i området. – Det är oerhört tillfredsställande att utredningen nu föreslår att en Arlandaförhandlare utses. Det är något jag och Sigtuna kommun de senaste fyra åren lagt mycket tid på att få till stånd. Förhoppningsvis kan det leda till att de nödvändiga investeringarna i vägar, järnvägar och kollektivtrafik med bland annat en utbyggd Märsta station som krävs för ökad tillgänglighet till flygplatsen, äntligen kan bli verklighet, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna.
Utredningen föreslår en nedläggning av Bromma till 2035 samt att priserna på Arlanda Express ska påverkas. Åtgärder ska också vidtas för ett fossilfritt flyg till 2045. – Det är till Sigtuna kommuns fördel att utredningen föreslår att Bromma bör läggas ner 2035. Det innebär att en snabbavveckling av flygplatsen inte är aktuell utan att kapaciteten på och runt Arlanda får rimlig tid på sig att utvecklas.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.