Svenskarna har dragit ner på sitt resande kraftigt och i kommunen drogs resandet ner med hela 38 procent.
Telia har läst av sina från mobilnäten och konstaterar att svenskarna rör på sig mindre mellan sina orter. Det rör sig om tiden mellan 12-19 mars, i Sigtuna kommun hade resandet gått ner med 38 procent, näst mest i länet efter Solna som hade 42 procent. I landet var minskningen störst i Sandviken med 42 procent enligt Telia. – Vi gjorde mätningen under samma period som många stora företag och organisationer rekommenderade sina anställda att arbeta hemifrån och regeringens uppmaning till distansundervisning. Det är förklaringen till de stora skillnaderna i resandet, säger Kristofer Ågren, chef för Data Insights på Telia.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.