Foto: Swedavia/Daniel Asplund

Kommuninvånare döms för hotfulla mail om flygbuller

En kommuninvånare döms för ofredande sen denne skickat hotfulla mail till tjänstemän på Swedavia.

En person boende utanför Arlanda skickade ett flertal mail till en tjänsteman på Swedavia som hanterar bullefrågor. Vissa av mailet bedömdes som olämplig och polisanmäldes av Swedavia.

Mailen gällde buller och lågt flygande plan över det aktuella bostadsområdet. Personen skrev bland annat ”VI FANNS HÄR FÖRE NI LJÖG ER TILL ATT TA BANA 3 I BRUK OCH DESSUTOM SKA NI FÖRSTÖRA FAMILJER. SE TILL ATT DE BLIR SJUKA OCH KÖR UT DEM FRÅN SINA HEM.”

Personen som skickade mailen har till sitt försvar uppgett att de skickades till Swedavias avdelning som hanterar buller. Dock så har vissa av mailet skickats till tjänstemannens privata adress och denne upplevde det som hotfullt. Vidare har det även förekommit telefonsamtal mellan de berörda och då framkom det att samtalen skulle polisanmälas.

Nu döms kommuninvånaren för sina mail för ofredande och ska betala dagsböter på totalt 6000 kronor, mailen skickades under ett och ett halvt års tid mellan 2017 och 2919.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.