Denna vecka är det Almedalsveckan och Sigtuna kommun är i sedvanlig ordning representerade.
I år kommer kommunen inte att hålla i egna aktiviteter men skickar ner en delegation av tjänstemän för att knyta kontakter, tillvarata goda idéer och omvärldsbevaka. Fokus är samverkan inom Arlandaregionen. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) kommer bland annat att delta i en panel om bostadsbyggande och i ett rundabordssamtal som rör frågeställningar kring Arlandaregionen. Kostnaden för Sigtuna kommun är båtbiljetter för tre personer och boende som delas med Destination Sigtuna.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.