Denna vecka är det Almedalsveckan och Sigtuna kommun är i sedvanlig ordning representerade.
I år kommer kommunen inte att hålla i egna aktiviteter men skickar ner en delegation av tjänstemän för att knyta kontakter, tillvarata goda idéer och omvärldsbevaka. Fokus är samverkan inom Arlandaregionen. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) kommer bland annat att delta i en panel om bostadsbyggande och i ett rundabordssamtal som rör frågeställningar kring Arlandaregionen. Kostnaden för Sigtuna kommun är båtbiljetter för tre personer och boende som delas med Destination Sigtuna.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.