Under en tid har råttor invaderat återvinningsstationen i Märsta centrum, nu kräver kommunen att åtgärder vidtas.
Sedan i april har kommunen ett pågående ärende gällande återvinningsstationen i Märsta Centrum. I helgen rasslade nya bilder in till redaktionen där man ser decimeterstora råttor springa omkring på området. – Miljö- och hälsoskyddskontoret har fått många klagomål på nedskräpning och råttor vid återvinningsstationen i Märsta C. Vi har kunnat konstatera att det finns risk för olägenheter för människors hälsa, och att något behöver göras för att komma tillrätta med detta, skriver Kaspar Fritz, miljö- och hälsoskyddschef, i ett mail till redaktionen.
Problemet har enligt Fritz flera orsaker och man vill få till en hållbar lösning med samordnade insatser från flera aktörer. Milkö- och hälsoskyddskontoret har haft möten med både markägaren Fastpartner och Förpacknings- och tidningsinsamlingen. Båda behöver vidta åtgärder innan en skadedjurssanering. Samtidigt pågår diskussioner om en flytt av stationen till ett annat läge enligt Fritz.
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.