Kommunen köpte vägsalt för drygt 28 000 kronor av ett sk blufföretagFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Kommunen köpte dyrt vägsalt
Sigtuna är en av kommunerna i landet som köpt in dyrt vägsalt för 165 kr/kg enligt Uppdrag Granskning.
Uppdrag Granskning har granskat bluffakturor i kommuner och landsting. Det konstateras att nästan alla kommuner har råkat ut för att köpa produkter som klassas som bluff. Sigtuna kommun ska enligt programmet ha köpt vägsalt för 165 kr/kilot. Vilket är långt dyrare än vad vanligt avisningsmedel kostar. Normalt ska man kunna köpa vägsalt för omkring 1 kr/kg.
Betalade 41 000 kronor Sigtuna kommun bekräftar att man varit i kontakt med Uppdrag Granskning och att man betalat fakturor till två av de företag som nämns. När det gäller vägsalt är det två inköp 2013-2014 för totalt 28 000 kronor och under 2013 har man betalat 17300 kronor för annonsering hos FöretagsDelen.
Infört varningssystem Under 2013 har man även infört ett system med automatiserad kontroll av utbetalningar och leverantörer mot varningslistor. Det har visat sig vara effektivt enligt pressansvarige Anna Jernberg Carlsson. Systemet varnar ekonomienheten innan betalfilen skickas till banken. Sigtuna kommun har dock inte gjort polisanmälningar gällande blufföretag.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.