Kommunen köpte vägsalt för drygt 28 000 kronor av ett sk blufföretagFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Kommunen köpte dyrt vägsalt
Sigtuna är en av kommunerna i landet som köpt in dyrt vägsalt för 165 kr/kg enligt Uppdrag Granskning.
Uppdrag Granskning har granskat bluffakturor i kommuner och landsting. Det konstateras att nästan alla kommuner har råkat ut för att köpa produkter som klassas som bluff. Sigtuna kommun ska enligt programmet ha köpt vägsalt för 165 kr/kilot. Vilket är långt dyrare än vad vanligt avisningsmedel kostar. Normalt ska man kunna köpa vägsalt för omkring 1 kr/kg.
Betalade 41 000 kronor Sigtuna kommun bekräftar att man varit i kontakt med Uppdrag Granskning och att man betalat fakturor till två av de företag som nämns. När det gäller vägsalt är det två inköp 2013-2014 för totalt 28 000 kronor och under 2013 har man betalat 17300 kronor för annonsering hos FöretagsDelen.
Infört varningssystem Under 2013 har man även infört ett system med automatiserad kontroll av utbetalningar och leverantörer mot varningslistor. Det har visat sig vara effektivt enligt pressansvarige Anna Jernberg Carlsson. Systemet varnar ekonomienheten innan betalfilen skickas till banken. Sigtuna kommun har dock inte gjort polisanmälningar gällande blufföretag.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.