Pernilla Bergqvist (L) och Gill Brodin (C)

Kommunen får ytterligare statliga medel

Regeringen och dess samarbetspartier Liberalerna och Centerpartiet har enats om ytterligare statliga medel till kommunerna: - För oss i Sigtuna, och för alla kommuner och regioner är förstärkningen naturligtvis mycket välkommen, säger Centerpartiets gruppledare Gill Brodin.

Regeringen har tidigare avsatt medel för att förstärka kommunernas finanser tidigare i år och ca 15 miljoner hamnade i Sigtuna kommun. Men med anledning av Coronakrisen har ytterligare medel avsatts och totalt för Sigtunas del rör det sig om 49,6 miljoner kronor för 2020 enligt ett gemensamt pressmeddelande från Liberalerna och Centerpartiet i Sigtuna kommun:
– För oss i Sigtuna, och för alla kommuner och regioner är förstärkningen naturligtvis mycket välkommen. När företagen går på knäna och människor riskerar att bli arbetslösa växer krisen till alla delar av samhället, och vi behöver jobba på flera fronter. Först och främst måste vi se till människors hälsa, men också till andra samhällsfunktioner, säger Gill Brodin, gruppledare för Centerpartiet i Sigtuna kommun.

Pernilla Bergqvist (L), gruppledare:
– Det behövs verkligen. Det ger oss möjlighet att långsiktigt möta de behov som finns här i Sigtuna kommun. Att sedan tillskotten är generella statsbidrag gör att pengarna kan läggas där de som bäst behövs. För planeringen framåt är det avgörande. Det ger kommunen arbetsro.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.