Kommunanställda kvinnor tjänar mindre än manliga kollegor
Kommunanställda kvinnor i Sigtuna kommun tjänar mindre än sina manliga kollegor.
På Internationella kvinnodagen har tidningen Arbetet sammanställt skillnaderna i lön mellan män och kvinnor inom den kommunala sektorn. Medellönen för en kommunanställd kvinna är 27500 kronor i månaden, för en man 28700, en skillnad på 1200 kronor per månad. Dock långt ifrån största skillnaden i jämförelse med andra kommuner, i Ödeshög tjänar män drygt 3000 kronor mer i månaden. I Stockholms län är skillnaden störst i Norrtälje kommun med 2000 kronor i månaden.
Därefter följer Nynäshamn, 1500 kr/månad, och sedan Sigtuna. Fyra i länet är Södertälje med en skillnad på drygt 1000 kronor/månad. I grannkommunen Väsby är skillnaden ”bara” 525 kr/månad och i Upplands-Bro 356 kronor. I åtta av länets 26 kommuner tjänar kvinnor mer än män och i Solna är skillnaden noll kronor.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.