Kolsta sporthall sägs upp av kommunen

Kommunens föreningar kommer att ha en hall mindre under andra halvan av 2020 då Kolsta Sporthall sägs upp.

Kultur- och fritidsförvaltningen säger upp Kolsta Sporthall, en hall som ägs av Swedavia men som Sigtuna kommun har hyrt och låtit föreningar hyra för sina verksamheter. Den har använts av främst fotbollsföreningar men även andra föreningar har nyttjat den.

Då Kultur- och fritidsförvaltningen har ett effektiviseringsuppdrag inför 2021 har man beslutat att säga upp hallen, det kommer efter uppsägningen att finnas nio andra hallar i kommunens egna regi som föreningar kan nytta. Totalt är det 20 organisationer som bedriver verksamhet i Kolsta idag, de kommer att erbjudas tid och plats i andra hallar. Den ekonomiska vinsten uppgår på sikt till 950 000 kronor per år.

Kultur- och fritidsförvaltningen konstaterar samtidigt att effekterna av den slopade Nolltaxan börjar visa sig då det finns fler lediga tider för föreningar att boka. Måndag-torsdag är fullbokade dagar men fredag-söndag finns det fler tider som en effekt av att Nolltaxan togs bort.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.