Det råder kraftiga köer på E4:an södergående från Märsta till Rosersberg.
Det var kraftiga störningar i morgontrafiken på E4:an mellan Märsta och Rosersberg samt väg 263 och Norrsundavägen. Detta sedan två bilar krockat vid 7.45 på E4S. Köerna startade i Märsta och det var totalstopp till Rosersberg. Först vid 9.30 börjande trafiken flyta. Norrsundavägen fylldes snabbt på med trafik i samband med olyckan och det stod still även där.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.