Nyligen förmedlades två bostäder i kommunen där kötiden var 14-15 år av Bostadsförmedlingen i Stockholm.
De flesta som söker och får bostad via Bostadsförmedlingen i Stockholm får det efter ca 8-10-års kötid. Men den senaste månaden har två bostäder förmedlats med kötid på 14 respektive 15 år. Det är en sökande som tilldelats en bostad i nya Steninge slottsby enligt konceptet ”hyrköp” som Botrygg AB ligger bakom. Den som flyttar in har möjlighet att hyra i 4 år och därefter köpa eller gå vidare.
Den som hade 15-års kötid tilldelades en lägenhet på Falkvägen i Sigtuna. Hittills i år har exakt 100 lägenheter förmedlats via Bostad Stockholm, två av dessa har köat längre än 20 år för lägenheten.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.