Nyligen förmedlades två bostäder i kommunen där kötiden var 14-15 år av Bostadsförmedlingen i Stockholm.
De flesta som söker och får bostad via Bostadsförmedlingen i Stockholm får det efter ca 8-10-års kötid. Men den senaste månaden har två bostäder förmedlats med kötid på 14 respektive 15 år. Det är en sökande som tilldelats en bostad i nya Steninge slottsby enligt konceptet ”hyrköp” som Botrygg AB ligger bakom. Den som flyttar in har möjlighet att hyra i 4 år och därefter köpa eller gå vidare.
Den som hade 15-års kötid tilldelades en lägenhet på Falkvägen i Sigtuna. Hittills i år har exakt 100 lägenheter förmedlats via Bostad Stockholm, två av dessa har köat längre än 20 år för lägenheten.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.