Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Köade tjugo år för lägenhet

73 bostäder har förmedlats via Stockholms bostadsförmedling i år, den längsta kötiden var på 20 år.

Stockholms bostadsförmedling har i år förmedlat 73 bostäder i kommunen, de flesta med kötiden 4-6 år, ett fåtal lägenheter har även förmedlats med kötid mellan 0-2 år. Två lägenheter har även förmedlats med kötid över 20 år i kommunen. Den senaste månaden förmedlades ett radhus i Steninge slottsby till en sökande med kötid på 18 år. De flesta bostäder har en månadshyra på mellan 8-10 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening