Sökinsats i området.Foto: MMS-Bild
Polis söker efter en misstänkt knivrånare på NorrbackaFoto: MMS-Bild
Brottet ska ha skett utanför handlarn på NorrbackaFoto: MMS-Bild

Knivrån på Norrbacka

En person uppges ha rånats och knivhuggits i låret under kvällen enligt Polisen: - Det ska ha varit 3-4 gärningsmän, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Vid 18.30-tiden larmades polis till en adress på Norrbacka med anledning av ett personrån. Enigt Polisens ledningscentral har en person knivhuggits i låret och under hot blivit av med värdesaker. Ambulans är utskickad till platsen men målsägande ska inte vara allvarligt skadad enligt de första uppgifterna.
– De åker runt på gångvägar, även en hundpatrull är ute, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu

Polis har sökt i stora delar av Arenberga, Norrbacka och stationsområdet. Flera personer ska ha varit inblandade i brottet som rubriceras som grov misshandel och försök till rån. Gärningsmännen bedömdes vara i 13-14-årsåldern och var tre till antalet. Sökningarna blev resultatlösa meddelar polisen under måndagsmorgonen.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.