Sökinsats i området.Foto: MMS-BildPolis söker efter en misstänkt knivrånare på NorrbackaFoto: MMS-BildBrottet ska ha skett utanför handlarn på NorrbackaFoto: MMS-Bild
Knivrån på Norrbacka
En person uppges ha rånats och knivhuggits i låret under kvällen enligt Polisen: - Det ska ha varit 3-4 gärningsmän, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.
Vid 18.30-tiden larmades polis till en adress på Norrbacka med anledning av ett personrån. Enigt Polisens ledningscentral har en person knivhuggits i låret och under hot blivit av med värdesaker. Ambulans är utskickad till platsen men målsägande ska inte vara allvarligt skadad enligt de första uppgifterna. – De åker runt på gångvägar, även en hundpatrull är ute, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu
Polis har sökt i stora delar av Arenberga, Norrbacka och stationsområdet. Flera personer ska ha varit inblandade i brottet som rubriceras som grov misshandel och försök till rån. Gärningsmännen bedömdes vara i 13-14-årsåldern och var tre till antalet. Sökningarna blev resultatlösa meddelar polisen under måndagsmorgonen.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.