Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Knivbråk i Valsta

Polis kallades till Valsta under eftermiddagen med anledning av ett knivbråk.

Ett flertal polispatruller åkte till Valsta sedan ordningsvakter avstyrt ett bråk där någon av de inblandade haft en kniv. Fyra personer var inblandade i bråket, två personer, varav den ena med kniv avvek från platsen springande. De andra två kvarstod när polisen anlände. Polisen pratar med de två och försöker reda ut vad som har hänt. Ingen är skadad uppger polisen.

En person har gripits av polis misstänk för olaga hot och narkotikabrott för eget bruk.

Uppdatering 7.15

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.