I mars planerar kommunen att införa den visselblåsartjänst som upphandlades förra året.
Kommunen upphandlade en visselblåsartjänst förra året, nu är det klart med startdatum. 1:a mars går det att anonymt anmäla ev missförhållanden i den kommunala verksamheten. – Vi tar nu ytterligare ett steg i kampen att motverka korruption och oegentligheter i den kommunala organisationen. Nu kan såväl tjänstemän som kommuninvånare anmäla misstänkta beteenden och händelser helt anonymt och därmed utan risk för negativa efterverkningar. Det är ett mycket viktigt steg mot en öppen och transparent organisation, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.
Anmälningarna till visselblåsartjänsten tas emot av en extern mottagare och den som tipsar ska känna sig trygg enligt ett pressmeddelande från kommunen. Företaget Lanterno har fått uppdraget att hantera anmälningarna. Lanterno kommer även att hantera anmälningar av kommuninvånare. – Vi har tagit fram tydliga rutiner för hur och av vem som ärendet ska hanteras, beroende på vem i organisationen som anmälan rör. Jag kommer att ta hand om invånarnas anmälningar om de avser kommunanställda, men är det exempelvis en gruppledare som anmälts förmedlar jag ärendet vidare till kommunfullmäktiges ordförande som då håller i utredningen, säger Sigtunas kommunjurist Charlotte Heindow.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.