Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Klart med Särskilt boende i Sigtuna

Vardaga Nytida Omsorg har fått tillstånd av Inspektionen för vård och omsorg att etablera särskilt boende för äldre i Sigtuna stadsängar.

Det råder brist på särskilda boenden i både Sigtuna kommun och stora delar av landet, nu kan Sigtuna kommun lösa sin del av platserna när Vardaga Nytida Omsorg etablerar särskild boendeform för äldre. Enligt beslutet från Inspektionen för vård och omsorg kommer det att finnas 60 lägenheter, 40 av dessa är för äldre med demenssjukdom. Boendet får namnet Villa Silvertorget.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.