Foto: Sigtuna kommun

Klart med planprogram för Rosersberg

Kommunen är klar med ett planprogram för hur Rosersberg ska bebyggas.

Under en tid har dialog skett med rosersbergare om hur de vill se sin ort bebyggas. Nu finns ett färdig planprogram som ska hanteras av politikerna. Rosersbergarna efterfrågar nya boendelösningar och förstärkt service samtidigt som de vill bevara de småskaliga och naturnära.
– Visionen är att Rosersberg ska bli ett grönt samhälle som skapar närhet och plats för fler. Området har ett strategiskt utmärkt läge nära pendeltågsstationen och E4:an. Detta ger Rosersberg en unik lägesfördel som tillsammans med närheten till både natur och kultur gör det attraktivt att bo och verka här, säger Mats Weibull (M), ordförande i bygg- och trafiknämnden.

Projektledaren för utvecklingen av Rosersberg, Johan Sandström, berättar att det ska finnas en levande stadsmiljö med torg, handel och mötesplatser. Det kommer bli varierad bebyggelse med småhus, radhus och flerbostadshus, många parker, grönområden och bygga samman olika gröna rum med varandra.

Rosersberg kommer också att vara mer fördelaktig att bo i för äldre. För trafiken planeras en tunnel under ostkustbanan då järnvägen delar den framtida orten. Planerna ska ut på samråd och efter samrådsmöte ska tjänstemännen hantera de synpunkter som kommit in innan politikerna fattar beslut i nämnd, kommunstyrelse och kommunfullmäktige.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.