Foto: Sigtuna kommun

Klart med planprogram för Rosersberg

Kommunen är klar med ett planprogram för hur Rosersberg ska bebyggas.

Under en tid har dialog skett med rosersbergare om hur de vill se sin ort bebyggas. Nu finns ett färdig planprogram som ska hanteras av politikerna. Rosersbergarna efterfrågar nya boendelösningar och förstärkt service samtidigt som de vill bevara de småskaliga och naturnära.
– Visionen är att Rosersberg ska bli ett grönt samhälle som skapar närhet och plats för fler. Området har ett strategiskt utmärkt läge nära pendeltågsstationen och E4:an. Detta ger Rosersberg en unik lägesfördel som tillsammans med närheten till både natur och kultur gör det attraktivt att bo och verka här, säger Mats Weibull (M), ordförande i bygg- och trafiknämnden.

Projektledaren för utvecklingen av Rosersberg, Johan Sandström, berättar att det ska finnas en levande stadsmiljö med torg, handel och mötesplatser. Det kommer bli varierad bebyggelse med småhus, radhus och flerbostadshus, många parker, grönområden och bygga samman olika gröna rum med varandra.

Rosersberg kommer också att vara mer fördelaktig att bo i för äldre. För trafiken planeras en tunnel under ostkustbanan då järnvägen delar den framtida orten. Planerna ska ut på samråd och efter samrådsmöte ska tjänstemännen hantera de synpunkter som kommit in innan politikerna fattar beslut i nämnd, kommunstyrelse och kommunfullmäktige.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.