FC Arlanda har gjort klart med en ny tränare efter Elias Charbachi och Freddy Gonzales, Fredrik Dahlin, närmast från Brommapojkarna tar över.
Fredrik Dahlin har ett förflutet i Brommapojkarnas organisation där han varit sportchef samt i Sollentuna, Vasalund och Ängby. Han valde att hoppa på FC Arlanda för att det är en förening med mål och ambitioner, han har också sett ett antal matcher och tycker att det lovar gott inför framtiden, säger han till föreningens hemsida.
På grund av den rådande coronapandemin avbröts FC Arlandas säsong bara dagar innan sista kvalmatchen mot Kungsängen. Men Arlanda fick ändå ta klivet upp. Just nu är det dock träningsförbud fram till tidigast 24/1. När Fredrik fått sätta sin prägel på laget så vill han spela en snabb och varierande fotboll med stort bollinnehav.
Ledarstaben kring Fredrik Dahlin är ännu inte klar enligt Arlanda. Assisterande tränare presenteras inom kort. – Vi är glada över att Fredrik har valt att bli en del av Arlandafamiljen och önskar honom ett stort lycka till. Vi ser fram emot en framgångsrik period tillsammans, skriver FC Arlanda på sin hemsida.
Fredrik är 50 år gammal, bor i Danderyd och arbetar som konsult inom retail.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.