Fredrik DahlinFoto: Privat

Klart med ny tränare för FC Arlanda

FC Arlanda har gjort klart med en ny tränare efter Elias Charbachi och Freddy Gonzales, Fredrik Dahlin, närmast från Brommapojkarna tar över.

Fredrik Dahlin har ett förflutet i Brommapojkarnas organisation där han varit sportchef samt i Sollentuna, Vasalund och Ängby. Han valde att hoppa på FC Arlanda för att det är en förening med mål och ambitioner, han har också sett ett antal matcher och tycker att det lovar gott inför framtiden, säger han till föreningens hemsida.

På grund av den rådande coronapandemin avbröts FC Arlandas säsong bara dagar innan sista kvalmatchen mot Kungsängen. Men Arlanda fick ändå ta klivet upp. Just nu är det dock träningsförbud fram till tidigast 24/1. När Fredrik fått sätta sin prägel på laget så vill han spela en snabb och varierande fotboll med stort bollinnehav.

Ledarstaben kring Fredrik Dahlin är ännu inte klar enligt Arlanda. Assisterande tränare presenteras inom kort.
– Vi är glada över att Fredrik har valt att bli en del av Arlandafamiljen och önskar honom ett stort lycka till. Vi ser fram emot en framgångsrik period tillsammans, skriver FC Arlanda på sin hemsida.

Fredrik är 50 år gammal, bor i Danderyd och arbetar som konsult inom retail.

Brons för SMGK på Rikstvåan

Sport Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.