Råbergsskolan flyttar verksamheten under fyra månader.Foto: Skärmdump/TwitterHär ska låg- och mellanstadiebarn gå, så sent som förra veckan fick polis tillkallas efter ordningsstörningar på biblioteket. Foto: MMS-Bild
Klart med flytt av Råbergsskolan till Märsta Centrum – 250 elever berörda
Råbergsskolan förlägger verksamheten under renoveringen till Kulturskolan i Märsta, något som fått både föräldrar i Rosersberg och på Kulturskolan att reagera med en namninsamling.
Cirka 300 underskrifter hade på kort tid samlats in mot att Sigtuna kommun väljer att flytta Råbergsskolans elever till Kulturskolan i Märsta under tiden som den förstnämnda är i behov av renovering. Kritikerna anser att Kulturskolan är dåligt anpassad för lektionsverksamhet då bland annat danssalarnas golv måste byggas över. Dessutom finns ingen normal skolgård för eleverna och barnen riskerar att hamna ute i Märsta Centrum.
Initiativtagaren till namninsamlingen Peter Naglitch kallar det hela för ett ”brutalt förakt för verksamheter in kulturskolan och ett tecken på att allt tal om kulturens vikt bara är tomma ord”.
Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att man står inför ett akut läge och att skolan därför måste utrymmas. Kulturskolan anses vara det enda alternativet just nu, paviljonger, Kolsta och Räddningsskolan i Rosersberg har övervägts. Flytten väntas vara i fyra månader. Skolbussar kommer att ta de 250 eleverna till och från Kulturskolan samt att maten serveras i Kulturskolans lokaler. Barn- och ungdomsförvaltningen vädjar till lärare, elever och föräldrar att gemensamt ta ansvar för att skapa en lugn och trygg miljö den kommande tiden på Kulturskolan.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.