Moderaterna gjorde på onsdagskvällen klart med valsedel och inte oväntat toppas den av Olov Holst: - Det är både roligt och tillfredsställande att nomineringsstämman nu slagit fast valsedeln för årets viktiga val, säger Holst i ett uttalande.
Nomineringsstämman hos Moderaterna fastställde listan för valet i höst. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) toppar listan följt av Josefin Brodd och Mattias Askerson. Holst kallar uppställningen för stark och en mix av såväl gamla rävar som helt nya talanger. – Den gemensamma nämnaren för kandidaterna är att man brinner för Sigtuna kommun och vill fortsätta det förändringsarbete som inletts under nuvarande mandatperiod. Mycket bra har gjorts och Sigtuna är på rätt väg, men en hel del återstår innan vi blir nöjda. Med alla de här kompetenta och engagerade personerna i laget kommer vi att lyckas
Tio topp 1. Olov Holst 2. Josefin Brodd 3. Mattias Askerson 4. Anna Malm Kelfve 5. Mats Weibull 6. Karolina Holst 7. Erik Langby 8. Gunilla Holmgren 9. Johan Henriksson 10. Kjell Holmgren
Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.