Efter branden som drabbade ett bostadshus i Steningehöjden kan nu hyresgästerna flytta tillbaka.
Sommaren 2018 drabbades ett bostadshus på Steningehöjden av en brand på vinden, hela taket brann ut. Sedan dess har ett omfattande återställningsarbete pågått, efter ett år kunde man sätta på ett nytt tak. Nyligen flyttade även hyresgäster tillbaka. Förråden som fanns på vinden har ersatts med nya förråd i markplan istället.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.