Målvakten Milo Hanna i matchFoto: Magnus Granhagen/Arkiv
Klar seger för FC Arlanda mot Bälinge
FC Arlanda tog en komfortabel seger hemma mot Bälinge på söndagen.
Redan i första minuten skickas Roy Zeinou in 1-0 till Arlanda på Midgårdsvallen, han följde upp med 2-0 några minuter senare och i 34:e minuten skickade Eddie Olsthoorn in 3-0. Därmed var saken biff för Arlanda som spelade av den andra halvleken och gav ungdomarna chansen. Uppsala-Kurd vann sin match mot Kåre med 5-1 och i tabellen leder Uppsala-Kurd på målskillnad före FC Arlanda. Båda lagen går som tåget och har fem poäng tillgod på trean Håbo. Närmast möter Arlanda Tärnsjö på bortaplan medan Uppsala-Kurd möter Vattholma.
Fotboll Philip Alouch är kvar som tränare i Märsta IK ännu en säsong: - Vi är fortfarande väldigt unga och majoriteten av spelarna är tonåringar, berättar Philip Alouch.
Handboll Skånelaiten Lucau har spelat två matcher i VM för Kongo och på söndagen föll man stort mot regerande världsmästarna Danmark: - Det var inte lätt att vara målvakt, sa Lucau till Internationella Handbollsförbundets hemsida.
Handboll Skånela var numret för litet mot Kungälv på lördagen och föll med klara 30-20: - Bara acceptera att vi blev avklädda idag, twittrar tränare Jimmy Karlsson.
Sport Nu tillåter Smittskyddsläkare organiserad utomhusidrott igen: - Bakgrunden till den nya bedömningen är den något minskade smittspridningen samt den positiva effekten för folkhälsan som träning innebär, skriver Region Stockholms i ett pressmeddelande.
Sport Trots att hallar, ishallar, planer och simhallar stängts ned räknar Kultur- och fritidsförvaltningen med ett minusresultat för 2020. Nu öppnar Kultur- och fritidsförvaltningens chef Lars Palmér upp för att det kan bli aktuellt med organiserad barn- och ungdomsidrott igen innan 24/1.
Sport Trots den nya pandemilagen om att varje person ska ha tio kvadratmeter yta till sitt förfogande kommer ungdomsidrotten inte att få sätta igång i kommunala anläggningar.
Handboll Det var dubbelmöte mellan Skånela och Kärra i Vikingahallen. Damerna förlorade trots en pigg start: - Vi spelar fantastisk handboll första tjugo minuter, säger tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim
Handboll Skånela vann komfortabelt mot Kärra hemma i Vikingahallen på lördagen: - Det är två poäng och åtta plusmål, dumt att klaga, sa tränare Jimmy Karlsson efter matchen.
Handboll Skånelas målvakt Herdeiro Lucao har tagits ut till VM för Demokratiska Republiken Kongo där han ställs mot bland annat regerande världsmästaren Danmark.
Tennis Ungdomsidrotten i hela länet slog igen på grund av att kommuner bestämde sig för att stänga ner hallar och offentliga planer. Men i Sigtuna har Sigtuna Tennisklubb planerad verksamhet från 9:e januari.