David Nordbeck i RIK-tröjan mot FC InternazionaleFoto: Instagram/FC Stockholm/christerronnerberg

Klar förlust för RIK i Svenska Cupen

Rosersbergs IK förlorade med 4-1 mot FC Stockholm Internazionale på Råbergsvallen

Drömmen om ett storlag i Svenska Cupen tog slut för Rosersberg redan efter knappa tjugo minuter, då hade nämligen topplaget från Division 2 stänkt in tre mål. Stefan Ostojic gjorde både 1 och 2-0, Pontus Hesselheim satte 3-0 i 18:e minuten. Andreas Munter reducerade för RIK och 1-3 var resultatet in till pausvilan. Tidigt i andra kom dock 4-1 för gästerna och saken var biff. RIK skapade ett par målchanser i matchen men var ett par nummer för små. RIK hade med David Nordbeck från start men hans rutin hjälpte föga. RIK får nu fokusera på Division 5, en serie som man toppar efter fem raka segrar i inledningen.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.