Ibrahim Khalifa besökte Märsta station i vintras tillsammans med infrastrukturminister Anna Johansson (S)Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Khalifa: Historiskt för Märsta

Satsningen på 737 miljoner för att rusta upp Märsta station kallas som ”historisk” av Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Kalifa (S).

Under torsdagen mottog Sigtuna kommun besked om att Trafikverket föreslår till regeringen att man lägger av 737 miljoner kronor för att rusta upp Märsta station:
– Det här är viktigt och historiskt för Märsta och Sigtuna kommun. Märsta station är entrén till vår kommun och genom hårt och ihärdigt arbete har vi äntligen lyckats med det kommunen kämpat för i över 35 år. En ny stationslösning kommer underlätta för alla som bor i kommunen, säger Ibrahim Khalifa (S), kommunstyrelsens ordförande, i ett pressmeddelande

Sedan tidigare har kommunen kommit överens med SL och Trafikverket om en upprustning på 500 miljoner kronor. I den överenskommelsen ingår bland annat en bro över spåren. I Trafikverkets medel ska pengarna även räcka till ett nytt resecentrum, ny bangård med nya spår och plattformar samt säkrare miljö. Sigtuna kommun skriver i ett pressmeddelande att man nu kommer att starta arbetet med att få igång utformning av stationsområdet.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.