Ibrahim Khalifa besökte Märsta station i vintras tillsammans med infrastrukturminister Anna Johansson (S)Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Khalifa: Historiskt för Märsta

Satsningen på 737 miljoner för att rusta upp Märsta station kallas som ”historisk” av Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Kalifa (S).

Under torsdagen mottog Sigtuna kommun besked om att Trafikverket föreslår till regeringen att man lägger av 737 miljoner kronor för att rusta upp Märsta station:
– Det här är viktigt och historiskt för Märsta och Sigtuna kommun. Märsta station är entrén till vår kommun och genom hårt och ihärdigt arbete har vi äntligen lyckats med det kommunen kämpat för i över 35 år. En ny stationslösning kommer underlätta för alla som bor i kommunen, säger Ibrahim Khalifa (S), kommunstyrelsens ordförande, i ett pressmeddelande

Sedan tidigare har kommunen kommit överens med SL och Trafikverket om en upprustning på 500 miljoner kronor. I den överenskommelsen ingår bland annat en bro över spåren. I Trafikverkets medel ska pengarna även räcka till ett nytt resecentrum, ny bangård med nya spår och plattformar samt säkrare miljö. Sigtuna kommun skriver i ett pressmeddelande att man nu kommer att starta arbetet med att få igång utformning av stationsområdet.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.