Arlandagymnasiet höll Karriärdag för sina elever och bland annat var fälgentreprenören Andie Lahdo inbjuden för att tala.
Andie Lahdo, VD och ägare av ABS Wheels, var inbjuden till Karriärdagen för att prata om E-handel och företagande. Kulturum var nästan fullsatt av elever som lyssnade ihärdigt. Utöver Lahdo talade Försvarsmakten, HMS Host från Arlanda och fackförbundet LO. – Många elever inspirerades av förra årets tal så det var extra kul att komma tillbaka i år. Min entreprenörsanda började på Arlandagymnasiet så det känns fantastiskt att få berätta mer om min resa från fysisk butik till e-handel, säger Lahdo i ett uttalande.
Efter föreläsningen fick eleverna ställa frågor till Lahdo om hur man startar företag och hur det är att vara företagare. Enligt studie- och yrkesvägledare Carin Seger har responsen varit positiv för Lahdo efter förra årets föreläsningen.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.