Tidigare i veckan rapporterade märsta.nu om att Valsta kommer att få tillfälliga kameror: - Invånarna i Sigtuna kommun pekar ut Valsta som det område där de känner sig mest otrygga, säger kommunpolisen Jonas Junered.
Valsta får tillfälliga kameror meddelade lokalpolisområdeschef Emil Andersson tidigare i veckan. Anledningen är att invånarna i Sigtuna kommun pekar ut Valsta som det område där de känner sig mest otrygga i enligt kommunpolisen Jonas Junered. – Vi har till exempel gjort många beslag av narkotika i och kring Valsta Centrum, säger Junered till Sigtuna kommuns facebooksida.
Var kamerorna sitter är hemligt enligt Junered, men han har redan märkt att de stör den kriminella verksamheten: – Det är klart att de personer som sysslar med kriminalitet blir störda över att veta att det finns kameror som kan fånga deras handlingar och identifiera dem.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.