Julkulan passerar Rosersberg och Arlanda 15/12Foto: Helene Nyberg/Försvarsmakten

Julflygning över Arlanda

Kika upp mot himlen på tisdag 15/12, då kommer Försvaret att flyga Julkulan över Arlanda.

För att visa upp sin närvaro i Sverige och uppmärksamma det säkerhetspolitiska läget i världen kommer Försvaret att genomföra julflygningar. Det är också en övning för flygvapnet som flyger i en formation en längre tid.

Det är Skaraborgs flygflottilj, F 7 som genomför flygningen i form av Julkulan som passerar Arlanda. Klockan 12 startar flygningen i Såtenäs, Västra Götaland. Därefter går det i snabb fart över Vättern, upp genom Östergötland, Sörmland och därefter Uppland. 13.04 passerar formationen Arlanda vilket lär kunna skådas från även Rosersberg och Märsta. Efter att ha nått Uppsala 13.09 kommer formationen att vänta västerut och landar i Såtenäs igen 14.08.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.