Foto: Arkiv

Jonas dömer på hemmaplan

Jonas Eriksson kommer att döma på hemmaplan när Sverige möter Finland på Midgårdsvallen 22:a augusti.

Sigtuna IF arrangerar landskampen mellan Sverige-Finland (P15) på Midgårdsvallen 15:e augusti. Jonas Eriksson som bor i Sigtuna och är engagerad i Sigtuna IF har fått möjlighet att döma matchen på hemmaplan. Matchen startar 18.30 och det blir ett fint tillfälle för fotbollsälskare i kommunen att både se Jonas och hans team döma samt framtidens svenska landslagsstjärnor.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.