Jetpak har flyttat in till Office One på Arlanda: - Vår flytt till Arlanda och Office One är ett viktigt steg för att komma närmare vår kärnverksamhet, och för att stärka våra relationer med kunder och leverantörer, säger VD Kenneth Marx i ett pressmeddelande.
Transportföretaget Jetpak flyttar huvudkontoret från Solna till nybyggda Office One på Arlanda, detta för att komma närmare deras kärnverksamhet och stärka relationen mellan kunder och leverantörer. Flytten är också en del av den europeiska expansionen av verksamheten enligt VD Kenneth Marx. Flytten sker direkt efter nyår. – Vi är naturligtvis mycket glada att Jetpak och därmed ytterligare en hyresgäst väljer Office One, som är en unik mötesplats med närhet till hela världen genom läget på Stockholm Arlanda Airport. Flexibla kontorslösningar i kombination med effektiva kommunikationer är något som efterfrågas allt mer, säger Karl Wistrand, vice vd Swedavia och tillförordnad direktör för koncernenheten Anläggning och system.
Näringsliv Elias Callin, souschef på Rosersbergs Slottshotell, tog hem segern i juniorklassen i kocktävlingen Copper Skillet. Samtidigt kom köksmästaren Gustav Rahm på andra plats i seniorklassen.
Näringsliv Under 2025 reste totalt 24,3 miljoner personer till eller från Stockholms flygplatser, enligt den senaste statistiken från Newsworthy. Det är något fler än året innan, men fortfarande lägre än nivåerna före pandemin.
Näringsliv Swegreen etablerar en butiksodling på ICA Kvantum Märsta. Anläggningen tas i drift under våren och ska producera sallader och örter direkt i butiken – året runt.
Partner Det är lätt att ta siffrorna på vägskyltarna för givna. Du kör, du följer pilarna, och när du just börjat undra var du är står det ett exakt avstånd till nästa avfart mot Märsta, Sigtuna eller Arlanda.
Näringsliv Etableringen av Evroc i Arlandastad är en del av en större nordisk satsning på AI-infrastruktur. Tillsammans med Aixia och Opper ingår bolaget nu ett strategiskt samarbete inom initiativet Build Nordics AI.
Partner Den digitala transformationen har förändrat arbetslandskapet i Sigtuna kommun i grunden. För många invånare i Märsta, som tidigare dagligen pendlat mot Stockholm City eller Arlanda, har hemmakontoret blivit den primära arbetsplatsen.
Näringsliv En ny rapport från Mälardalsrådet visar att planerade infrastruktursatsningar i Stockholm–Mälarregionen kan ge samhällsnyttor på totalt 222 miljarder kronor. Enligt rapporten beräknas 12,7 miljarder kronor av nyttorna tillfalla Uppsala län.
Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.
Näringsliv Pontus Group, som bland annat driver American Express Lounge på Arlanda, har tecknat ett nytt tioårigt avtal med Menigo. Avtalet gäller mellan 2026 och 2036.
Näringsliv Slottsbryggeriet på Rosersbergs Slottshotell har öppnat igen med nya bryggmästare. Bakom satsningen står ett team med koppling till Sigtuna Maltkultur.
Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.