Foto: Pressbild

Internationell konferens på XPO

Den internationella konferensen som påverkat trafiken kring Arlanda under veckan är OSSE som pågår till fredag.

OSSE sammanträder i Sverige och det är Arlanda som är värdplats. OSSE står för Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa och deltagare är utrikesministrar i medlemsländerna. Även USA:s utrikesminister Antony Blinken medverkar.

Det är 57 medlemsländer som deltar och mötet sker på Scandinavian XPO. Pressträffar kommer att ske på Quality Hotel. En hel del trafik sker på E4:an mellan Stockholm-XPO och Arlanda med anledning av transporter. Många av delegaterna bor i Stockholm.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.