Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämndenFoto: Pressbild

Insatser för att öka lärarbehörighet

I kommunens samtliga skolor är strax över 61 procent av alla lärare behöriga, Sigtuna kommun som huvdudman för sina skolor satsar på att få fler behöriga lärare.

Skolan i kommunen är uppdelad i fristående och kommunala huvudmän, när samtliga skolor slås ihop i samband med en ranking så visar det sig att drygt 6 av 10 lärare har behörighet. Em siffra som är missvisande för Sigtuna kommuns del som huvudman då man i kommunens skolor har 75 procent legitimerade och behöriga i minst ett ämne.
– Vad som är viktigt att komma ihåg är att vi jämfört med andra kommuner har många modersmålslärare. Vi är stolta över att vi kan erbjuda lärare i vår kommun som kan undervisa på 63 olika språk. Men en faktor som spelar in här, kopplat till antalet behöriga lärare, är att Skolverket inte kräver att just modersmålslärare ska vara legitimerade, något som det är extra stor brist på i Sverige, förklarat Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Strävar efter fler behöriga
Målet är dock att alla lärare ska vara behöriga, något som de flesta kommuner i länet strävar efter, men konkurrensen att anställa lärare är stor och det råder en brist på legitimerade lärare i många ämnen. Sigtuna kommun vill vara en attraktiv arbetsgivare och höga löner kombineras tillsammans med andra insatser för förbättrad arbetsmiljö, som införandet av Sociala team som enligt Bergqvist avlastar lärare samt att man erbjuder kompetensutveckling och karriärmöjligheter.
– i har även startat upp ett partnerskap med Uppsala Universitet när det gäller lärarstudenter och samverkan med forskare. Just nu pågår det även en kampanj som berättar hur det är att arbeta som lärare i Sigtuna kommun, säger Bergqvist.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.