Bilbränderna i helgen beskrivs av Operation Gimles insatschef som ett kvitto på att vi är på rätt väg.
Polisen har under en dryg månads tid slagit till upprepade gånger i Märsta, flera personer har gripits och häktats medan andra släppts i samband med häktningsförhandlingar.
Natten mot lördag brann det dock ett 10-tal bilar på tre parkeringar i Valsta. Något som Operation Gimles Insatschef Martin Wallin ser som ”ett kvitto på att de kriminella känner trycket och tar till desperata åtgärder.”
Fyra personer greps efter bränderna, men samtliga har släppts efterförhör enligt Wallin. Misstankarna kvarstår dock.
Många gripna under helgen: penningtvätt, narkotikabrott, bilbränder mm stod på agendan. Vi är på rätt väg och de bilbränder vi haft i Märsta i helgen ser jag som ett kvitto på att de kriminella känner trycket och tar till desperata åtgärder. Något som ger oss ytterligare ingångar
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.