Förödelse efter branden av den 100-åriga aulanFoto: Daniel Iskandar

Insamling för att bygga upp aulan

Sigtunaskolan Humanistiska läroverket har startat en insamling för att bygga upp aulan igen.

Natten till måndag brann SSHL:s aula ner och det var dramatiska bilder som kablades ut över hela landet när den hundraåriga byggnaden som John Eriksson ritat förstördes. Under måndagen revs de sista murstockarna ner så att de inte skulle rasa och orsaka mer skada på omgivningen.

Planerna för att bygga upp aulan igen är nu igång. SSHL har även startat en insamling för den saken och vem som helst kan bidra med valfritt belopp. Stödet är avgörande enligt SSHL:s inlägg på Facebook.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.